Lista aktualności Lista aktualności

Odwiedziny „hodowców” z RDLP Wrocław

W ubiegłym tygodniu mieliśmy okazję gościć na terenie Nadleśnictwa Osusznica naszych kolegów, specjalistów ds. hodowli lasu z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Przedstawiliśmy im naszą Osusznicką Jodłę która to jest ewenementem w skali kraju, gdyż bardzo dobrze czuje się na terenie naszego nadleśnictwa a trzeba zauważyć, że Osusznica znajduje się około 400 km na północ od naturalnego zasięgu występowania jodły.

Hodowcy z żywym zainteresowaniem podziwiali nasze jodły i słuchali o naszych hodowlanych sposobach prowadzenia jodły. Oczywiście jak to bywa między leśnikami wywiązała się żywa dyskusja oraz wymian doświadczeń w zakresie hodowli jodły.

Jednym z punktów wycieczki naszych południowych sąsiadów był cmentarz leśników niemieckich. Miejscowych leśników pochowano tu w latach 1874-1939. Cmentarz jest miejscem spoczynku między innymi syna Otto Smaliana - twórcy wzoru matematycznego służącego do ustalenia miąższości drzewostanu Cmentarz znajduje się w miejscowości Pyszno na terenie rezerwatu Bukowa Góra.

Nasi koledzy byli także zainteresowani skutkami huraganu który przetoczył się przez nasz kraj w sierpniu. Mimo że nasze nadleśnictwo zostało ledwie muśnięte przez tą wichurę, straty w lesie mogą sięgać 100 tys. m3 drewna. Krajobraz po nawałnicy wywarł duże wrażenie na naszych gościach.

Całą wizytę można podsumować jako udaną, wszak nie co dzień mamy okazję do wymiany cennych doświadczeń z kolegami z innego zakątka Polski.